Keçeden Figürler : İlham Veren Modeller

Keçeden Figürler : İlham Veren Modeller

Keçe, insanlar tarafından kullanılan en eski tekstil ürünlerinden biridir. Özellikle Türkler binlerce yıldan beri bu malzemeyi gündelik hayatlarında kullanmışlardır. Keçe nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır sorularını daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazımızda öncelikle keçe figürlerinin geçmişten günümüze gelişimine değineceğiz. Ayrıca son dönemde oldukça popüler olan birbirinden harika keçeden figürler ve ilham veren modelleri yazımızda bulabileceksiniz. O halde başlayalım.

Eski Türk yerleşkelerinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkan Pazırık Halısı, keçeden hayvan figürleri görülen ilk örnek olarak kabul edilmektedir. Her hayvanın farklı bir anlam taşıdığı Türk mitolojisinde, bu anlamlar keçe üzerine işlenmiş ve yaşam alanlarında çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Günümüzde de keçeden yapılmış figürler yaygın olarak görülmektedir. Keçe üretiminin daha kolay hale gelmesi ve keçe işleme tekniklerinin çeşitlenmesi hem estetik yönden hem de kullanışlılık açısından önemli bir yer tutan keçenin giderek yaygınlaşmasını sağlamaktadır.

En Çok Kullanılan Keçeden Figürler

Günümüzde keçe kullanılarak üretilen figürlerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Uğur Böceği: Çocuk kıyafetlerinde ve çantalarında uğur böceği figürüne sıkça rastlanmaktadır. Bu figürün yapılmasında kırmızı ve siyah olmak üzere iki renk keçeden yararlanılmaktadır. Uğur böceğinin dış kabuğu için kırmızı renk, iç kısmını andıran zemin için de siyah renk kullanılmaktadır.
  • Gül: Aşkı ve sevgiyi temsil eden gül figürü, kullanım alanı en geniş olan figürler arasındadır. Figür yapan kişinin tercihine bağlı olarak gül figürlerinde çeşitli renklerde keçeler kullanılabilmektedir. Ancak pembe ve kırmızı bu amaçla en çok tercih edilen renklerdir.
  • Papatya: Gül gibi yaygın olarak kullanılan bir diğer figür de papatyadır. Papatya figürü yapımında en çok sarı ve beyaz renklerden yararlanılmaktadır. Ancak doğadan ilham alarak üretilen pembe ve sarı renkli papatya figürlerine rastlamak da mümkündür.
  • Nazar Boncuğu: Türk kültüründe önemli kabul edilen nazar boncuğu figürü, pek çok malzemenin yanı sıra keçeden de yapılabilmektedir. Nazar boncuğu figürü çocuk ve yetişkin kıyafetleriyle birlikte halılar başta olmak üzere ev tekstili ürünlerinde de görülmektedir.

  • Kalp: Yaygın olarak üretilen keçe figürlerinden biri de kalptir. Aşkı ve sevgiyi temsil eden kalp figürü, başta kırmızı olmak üzere değişik renkler kullanılarak hazırlanmaktadır.
  • Bayrak: Türk bayrağı ya da önceki Türk devletlerine ait bayraklar ve armalar da sık görülen keçe motifleri arasında yer alır. Keçeden yapılan bayrak figürlerinde de zemin ve üst olmak üzere ikili bir yapı söz konusudur.

Keçe Figürleri Nerelerde Kullanılır?

Keçe sağladığı faydalar ve estetik görünümü nedeniyle her geçen gün daha fazla tercih edilen bir tekstil ürünü haline gelmiştir. Özellikle endüstriyel alanlarda keçenin farklı özelliklerinden yararlanılmaktadır. Ancak figürlü keçeler daha dar kullanım alanına sahiptir. Zira endüstriyel alanlarda figürlü keçe değil, düz keçe tercih edilmektedir. Keçe figürleri bulunan keçeler ise daha çok tekstil alanında kullanılmaktadır. Çocuk ya da yetişkin kıyafetlerinin daha canlı ve görsel açıdan zengin hale getirilebilmesi için keçe figürlerine başvurulmaktadır. Bununla birlikte çanta ve cüzdan gibi aksesuarlarda da keçe motiflerine yer verilmektedir.

Figürlü keçelerin ilk kullanım amaçları arasında yer alan halılar ise günümüzde çok yaygın değildir. Ancak yine de nostalji köşelerinde yer alan halılarda ve diğer tekstil ürünlerinde figürlere rastlanabilmektedir.

Bunun dışında markalar, keçeden yapılmış maskot veya eşantiyon tasarımları ile ilgi çekici ve akılda kalıcı kampanya tasarımlarına imza atabilmektedirler. 

Keçeden Hayvan Figürleri

Keçe kullanılarak yapılan figürler arasında hayvan figürleri ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Hayvan figürleri, Türk tarihi boyunca keçe ve diğer malzemeler kullanılarak çeşitli alanlara uygulanmıştır. Bu hayvanların başında at gelmektedir. Asaleti ve aynı zamanda yiğitliği temsil eden at, özellikle halı ve diğer ev tekstili ürünlerinde sıkça görülmektedir. Keçeden figürler arasında yer alan hayvanlardan bir diğeri de kartaldır. Tek başlı ve çift başlı kartal figürlerine keçe figürlerinde sıkça rastlamak mümkündür. Temel anlamı özgürlük olan kartal da Türk mitolojisinin ayrılmaz parçalarından biridir.

Keçe Dünyası, bünyesinde bulunan lazer kesim ünitesi ile toptan keçe figürleri ihtiyaçlarınızda sizlere toplu çözümler üreten Türkiye’ deki nadir keçe imalatçılarındandır. Numuneye özel keçe figürleri üretimi hakkında detaylı bilgi için bizlere iletişim numaralarımızdan veya whatsapp hattımızdan ulaşabilirsiniz.