Keçeden Broş Yapımı

Keçeden Broş Yapımı

Broşlar, giysilerinizi süslemek için kullanabileceğiniz küçük veya büyük dekoratif öğelerdir. Bilinen ilk broşlar Tunç Çağı’ndan gelmektedir. Broşlar geldikleri çağlara göre farklı yönlerde evrimleşmişlerdir ve çeşitli malzemelerden de yapılabilirler. Geçmiş zamanlarda genellikle metal, altın ve gümüşten yapılmış, birçok değerli taşlarla süslenmiş mücevherlerin parçasıydılar. Örneğin bugünlerde çeşitli malzemelerden yapılıyorlar. Bizde sizlere keçeden broş yapımı hakkında bilgi vereceğiz.

Günümüzde çok yaygın, birçok farklı şekilde ve tasarımda üretilen broşlar, hala en popüler aksesuarlardan bir tanesidir.

Giysilerinizi süslemeyi seviyorsanız ve satın alıyorsanız bu sefer siz bir broş yapmaya ne dersiniz? Kendi kıyafetleriniz rengine göre ve tarzınıza uygun, kendi tasarımınız olan broşları takmayı istemez misiniz?

Broş yapımı için keçe kullanmak sizin için eğlenceli ve farklı olabilir. Keçeyi bulmak sizin için zor olmayacaktır çünkü keçe hemen hemen her el işi malzemesi satan mağazalarda vardır. Keçeler, doğal ya da sentetik liflerden birçok şekilde üretilebilir ve aynı zamanda çok çeşitli kullanım alanına sahiplerdir.

 

Aşağıda broşumuzun son halini görebilirsiniz.

Broşumuzun son halinin nasıl göründüğünü gördüğümüze göre artık broşu yapmaya başlayabiliriz. Broşumuzu yaparken bize gerekecek malzemeler şu şekildedir.

 

 

Malzemeler

  • İsteğinize göre farklı renklerde keçeler(4 çeşit yeterli olacaktır)
  • Broşunuzu elbisenize takabilmek için ona uygun çengelli iğne
  • Yapraklarınızın düzenli olabilmesi için şablonlar
  • Keçelerinizin rengine uygun iplikler
  • Makas
  • Silikon tabancası
  • Dikiş makinesi
  • Terzi tebeşiri

Malzemelerimizden bahsettiğimize göre artık keçeden broş yapımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Keçeden Broş Nasıl Yapılır?

Eğer yaprakları düzgün çizemeyeceğinizi düşünüyorsanız bir kırtasiyeden bu şekilde yaprak çıktısı alabilirsiniz.

Yapraklarınızı hazırladığınıza göre artık kesme işlemine geçebilirsiniz.

Kestiğiniz yaprakları keçenizin üstüne yerleştirip terzi tebeşiri ile keçenizin üstüne yaprağı çizin.  İlk çizdiğiniz yaprağı kestikten sonra bir tane daha çizip kesmelisiniz çünkü yapraklar birbirine dikilecek.

Bu işlemi seçtiğiniz yaprak desenleri ile her desen bir çift olacak şekilde seçtiğiniz renkteki keçeleriniz ile de gerçekleştirin. Hepsini kestiğinize göre sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Şimdi sırada dikiş aşaması var. Keçelerinize uygun olan yakın tonlarda iplikler kullanarak dikme aşamasına geçebiliriz. Keçelerinizi kaymayacak şekilde birbirine sabitledikten sonra dikiş makineniz ile aşağıdaki şekilde dikmeye başlayabilirsiniz.

Eğer dikiş makineniz yoksa keçelerinizi düzgün bir şekilde sabitledikten sonra elinizle de dikebilirsiniz.

Keçelerinizi birbirine diktikten sonra terzi tebeşirinizi kullanarak aşağıdaki gibi keçenizin üstüne yaprak detaylarınızı ekleyebilirsiniz.

Keçenizin üstüne detayları eklediğinize göre dikiş makinenizle ya da elinizle detayları ekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bu işlemi nasıl yapacağınızı aşağıdaki resimde sayılar ve oklar ile işaretlenmiş resimde de göreceksiniz.

İlk olarak, 1 numaralı dikişi alttan üste (ana çizgiye) doğru dikin, ardından birkaç dikiş geri dönün (şekil 2), ana hattın bir tarafından ve arkadan (3. ve 4.) dikin, diğer tarafta tekrarlayın (5.ve6.dan). Ardından, ana çizginin (7 numara) üzerinden alt yönde tekrar birkaç dikiş yapın ve ardından izin sonuna ulaşana kadar 3, 4, 5, 6 ve 7. adımları tekrarlayın.

Bu dikiş, doğru yönde dikerek, kanadı dikiş yönünde döndürerek veya ileri geri dikerek yapılabilir; sizin için neyin daha rahat olduğuna karar vermek size kalmış. Fazla kumaşı kenardan kesilmiş ve bitmiş parça aşağıdaki resimde bulunmaktadır.

Çizgileri dikerek çok hassas olmanıza ve tüm dikişlerin aynı çizgide olmasına dikkat etmenize gerek yok, çizgileriniz olması gerektiği gibi göründüğü sürece sapmalar yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda yaprakları başka hoşunuza gidecek şeyler için de kullanabilirsiniz.

Artık yapımı bitmiş olan yapraklardan güzel bir broş oluşturabilirsiniz.

Sırada yapraklarınızı yapıştırma işlemi var. Silikon tabancanızı kullanarak yapraklarınızı birbirine yapıştırabilirsiniz.

Sırada broş iğnenizi broşunuzun arkasına yapıştırmakta. Broşunuzun arkasını çevirip terzi tebeşiriniz ile iğnenizi yapıştıracağınız yeri işaretleyin. Sonra da silikon tabancanızı kullanarak aşağıdaki gibi iğnenizi broşunuza yapıştırın.

Broşunuzun arkasından yapıştırıcının gözükmesini istemiyorsanız, iğnenizin boyutuna uygun yuvarlak şeklinde keçe kesin.

Yuvarlak keçenizi bu şekilde kesebilir ve aşağıdaki gibi iğnenizin içine yerleştirebilirsiniz.

Teması sonbahar yaprakları olan broşumuzun sonuna geldik. Broş yapmak çok basit, heyecan vericidir. Çeşitli tasarımların olanakları sayısızdır ve bazen kıyafetlerinizi daha güzel ve ilginç hale getirmek için bir tane broş yeterli olacaktır. Siz de keçe alıp broş yapmaya ne dersiniz?